להזמנות טלפוניות ושירות לקוחות  054-5550669
מתנות ליולדת
יומנים מעוצבים
ציר זמן
צמיד לידה
גלויות
ברכות
זכרונות ילדות - בראי ה- NLP - קלריסה טייטל - מאמנת אישית, מתמחה ב-NLP

לא פעם ולא פעמיים אני מוצאת את עצמי באמצע דיון סוער עם בעלי לגבי אירועים שחווינו יחדיו. מה שמעניין הוא שגם הוא וגם אני מוכנים ליפול על חרב על כך שהצדק עמנו ועל אמיתות הזכרון האישי...

האם יש בכלל דבר כזה, זכרון אמיתי? בוודאי שיש זכרון אמיתי, מאחר וכל מה שאנו זוכרים הוא אמיתי לגמרי עבורנו ברמה האישית. אך לא זו השאלה...השאלה הרלוונטית יותר האם מה שאנו זוכרים זו האמת?

ובכן, כאשר אנו באים לחקור את הנושא מצוידים בכלים מתוך העולם המופלא של ה-NLP התשובה לכך תהיה: כנראה שלא...מה שאנו זוכרים איננו בהכרח מה שקרה באמת.

מייסדי ה- NLP שעסקו בין השאר בחקר החוויה הסובייקטיבית גילו שלאדם יש דרך מאוד מיוחדת למפות את המציאות, וקראו לזה מודל תקשורת: למוח שלנו יש דרך נפלאה לקלוט מידע, לעבד אותו ולאפסן אותו. ראשית עומדים לרשותנו חמשת החושים שמהווים את הקולטנים למידע שנמצא שם בחוץ כמו צלילים, מראות, ריחות וכו' לנתונים היבשים הללו אין משמעות בשלב הקליטה של המידע. את המשמעות למידע המוח מעניק רק לאחר תהליך עיבודו. הפרשנות והמשמעות שאנו נותנים למה שקלטנו הם משהו אישי לחלוטין...

כפי שלכל אחד ואחת מאיתנו יש טביעת אצבע ייחודית כך גם מערכת עיבוד הנתונים שלנו היא אחת ויחידה ואין שניה לה בכל האנושות כולה. זו מערכת שמורכבת מכמה וכמה דברים: זכרונות קודמים, חוויות, נסיון קודם, אמונות, ערכים, מצב רוח ומערכת שלמה של מסננים ותוכנות רב שכבתיים. זו מערכת מצויינת, שכן אלמלא היה המידע בכללותו מסונן או מעובד בדרך כלשהי, היינו מאבדים את עצמנו לדעת. אותה מערכת קובעת למעשה לאילו מן הנתונים שנקלטו אנחנו נותנים את מירב תשומת הלב, אילו נתונים לא רלוונטיים אנו משמיטים, מה חשוב ומה לא משנה. ואחרי שכל זה ועוד מתרחש, נוצר הזכרון של האירוע ברמה המודעת.

כמה פעמים יצא לכם לדבר על אירוע זה או אחר מן הילדות שלכם עם אחים, אחיות, הורים או בני משפחה אחרים וגיליתם שכל אחד זוכר משהו אחר? לעיתים נראה כאילו לא נכחתם באותו הזמן ובאותו המקום...לכאן נכנס פרמטר נוסף כשמדובר בזכרונות ילדות. כאשר אנו מאחסנים זכרון בזמן שאנחנו ילדים, מערכת עיבוד הנתונים שלנו מפותחת בהתאם לגילנו. ילד קטן בגיל וגם קטן מימדים, יזכור חללים שהוא היה בהם כחללים הרבה יותר גדולים מגודלם האמיתי מאחר והכל נתפס באופן יחסי לגודלו ולנקודת מבטו. משגודלו ונקודת מבטו משתנים עם השנים, כך גם התפיסה שלו את הסביבה תשתנה בהתאם. לכן, כשהוא יחזור לאותם מקומות ילדות לאחר שנים, יקח לו כמה רגעים להשוות בין המציאות החדשה לזכרון הישן...אז מה האמת?

האמת היא שמה שנצרב כזכרון היא לא אחרת מאשר החוויה שנקלטה אצלנו מהאירוע ולא האירוע עצמו.

גם כאשר אנו מתעדים אירוע סמוך מאוד להתרחשותו אנו לא אובייקטיבים בתיאור. כי כל מידע שעובר דרך מערכת עיבוד הנתונים האישית רק מעצם קיומו של המנגנון, כבר הותנת לאירוע את הצביון האישי סובייקטיבי. יחד עם זאת, איזו דרך טובה יותר מתיעוד יש לנו היום על מנת לשמר את העבר שלנו לכל מיני צרכים? תמונות, סרטי וידאו, מכתבים, מיילים, בלוגים, יומנים אישיים, אלבום לתינוק ועוד דרכים רבות קיימות על מנת לתת לנו עוד פן מעבר לזכרון הסובייקטיבי שלנו מהאירועים. לכן, בעיני, שווה בהחלט לתעד...ועל אחת כמה וכמה אם אנו עושים זאת בעבור ילדינו הפעוטים שלא יכולים עדיין לעשות זאת בעצמם.